Strona Główna arrow O nas arrow Drzewa umierają stojąc
Drzewa umierają stojąc Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
14.01.2010.
 
Boroszów: Zapomniane pomniki

 

Drzewa umierają stojąc

 

Pomniki stworzone przez człowieka choć piękne można skopiować w krótkim czasie. Pomniki przyrody są dodatkowo doskonałe, by je odtworzyć potrzeba np. 300. i więcej lat.
Park dworski w Boroszowie jest historyczną częścią wiejskiej tożsamości. Największym walorem zabytkowego parku jest zachowany starodrzew w tym pięć dębów uznanych za pomniki przyrody, które podlegają szczególnej ochronie.
Były park dworski przejęły Lasy Państwowe i jako las go traktowały. Pozbawiony należnej parkowi opieki coraz bardziej dziczał.
Znajdujące się w pobliżu stawy w wyniku zaniedbań uległy osuszeniu. Wiek drzew i brak wystarczającej ilości wody zrobiły resztę. Dwa pomnikowe dęby uschły, ten najstarszy jest poważnie zagrożony. Kolejne dwa nadal imponują wyglądem.
- Przy konserwacji starych drzew odchodzi się od metody betonowania ubytków – mówi Krzysztof Filipowski, leśniczy z Boroszowa. - W spróchniałych dębach odnaleziono ślady bytowania pachnicy dębowej, a owad ten objęty jest ochroną . W tym przypadku nawet uschnięte dęby są użyteczne i nie można ich usunąć.
- Lasy Państwowe nie mogą finansować prac z zakresu ochrony przyrody inaczej niż poprzez dotacje z budżetu państwastwierdza Zbigniew Gil – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Olesno. - Przez ostatnie lata w okolicach pomnikowych dębów nie wykonywaliśmy żadnych prac mogących drzewom zaszkodzić. Kilka lat temu ładnie ogrodziliśmy drzewa. Ktoś ogrodzenie zdewastował. Samosiewy wokół dębów w żaden sposób nie mogą im zaszkodzić, wręcz osłaniają je i użyźniają glebę.

Z informacji Urzędu Wojewódzkiego w Opolu wynika, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, a także jego gminne i powiatowe jednostki posiadają środki przeznaczone na dofinansowywanie przedsięwzięć związanych z ochroną przyrody.

- Nie planowano żadnych prac przy pomnikowych dębach – dodaje Nadleśniczy Gil. - Nie występowano więc o dodatkowe fundusze. Wszelkie prace przy pomnikach przyrody muszą być uzgodnione z Urzędem Miejskim w Oleśnie. Eksponowanie pomników przyrody nie należy do działań ochronnych. My mamy je chronić i jako leśnicy nie zapominamy o tym.

Park w Boroszowie, świetnie nadawał by się do celów edukacyjnych. Nadleśnictwo dysponuje nawet funduszami na taki cel i jest gotowe wesprzeć rozsądne propozycje. Lokalna Grupa Odnowy Wsi rozważa już podjęcie działań, które przypomną o tym, że pomniki przyrody rosną tuż obok i warto je zobaczyć.

Stare dęby mogą stać się atrakcją turystyczną

Tekst i zdjęcie Stanisław BANAŚKIEWICZ   - KULISY POWIATU z dnia 07.01.2010 r.

 

 

 

Zmieniony ( 14.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024 Boroszów :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.