Strona Główna arrow O nas arrow Mobilizujący wytyk burmistrza
Mobilizujący wytyk burmistrza Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
21.12.2009.
 
Mobilizujący wytyk

Wojciechów: Szkolenie liderów grup odnowy wsi. Połączyła ich chęć odmiany warunków życia.

Na dzień 6 i 7 listopada z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Oleśnie zaplanowano szkolenie w ramach programu „Odnowy wsi województwa opolskiego”. Odnowa wsi to: idea, metoda rozwoju obszarów wiejskich i ruch społeczny. Dąży do szeroko pojętej poprawy warunków życia na wsi i ekonomicznej niezależności. Zaproszono przedstawicieli czterech społeczności lokalnych:

Boroszów reprezentowali: Aniela Gorzołka, Krystyna Kajda, Małgorzata Nikel i Ewa Wieczorek. Z miejscowości Kucoby przyjechali Jan Gajdecka, Zygmunt Kunka, Gerard Nowak i Zofia Segeniec. Z Sowczyc Ewa Kiełbus, Klaudiusz Małek, Klaudia Pluta i Norbert Stanitzok. Natomiast ze Świercza Otylia Lerche, Henryk Michnik, Barbara Nowak i Marta Wróbel.
- Rolą gminy było zainspirowanie utworzenia lokalnych grup odnowy wsi – informuje Lesław Czernik, moderator programu. - Prowadzenie i sfinansowanie szkoleń przejął Urząd Marszałkowski w Opolu. W cyklu jesiennym przeszkolono już grupy odnowy wsi z Markotowa Dużego, Dębiny, Myśliny, Purzy i Dąbrowca.
Aktywizacja i przeszkolenie liderów społeczności lokalnych, którzy chcą sami i potrafią zainspirować innych do działań na rzecz poprawy własnych warunków życia, staje się bardzo ważne gdyż przeznaczone na ten cel środki muszą być wykorzystane i rozliczone do 2015 roku.

- Powołanie lokalnej grupy działania wcale nie było łatwe – ocenia M.Wróbel, liderka grupy ze Świercza. - Wiedzieliśmy, że takie istnieją w innych wsiach. U nas nikt nie chciał przyjąć na siebie dodatkowych obowiązków. Dopiero burmistrz Sylwester Lewicki wytknął nam brak zaangażowania w rozwiązywanie własnych spraw i to poskutkowało. Już odczuwamy satysfakcję z naszej działalności. Za pozyskane środki finansowe urządziliśmy plac zabaw dla dzieci. Zakupiliśmy też elementy strojów ludowych.
- U nas było podobnie – stwierdza G.Nowak. - Burmistrz Lewicki na zebraniu wiejskim poinformował nas o możliwościach pozyskania dodatkowych środków finansowych na rozwój wsi. Dostrzegłem możliwość zrobienia czegoś dobrego i przystąpiłem do Grupy Odnowy Wsi. Lidera nie wybraliśmy jeszcze lecz nie osłabia to zapału.
Najmłodszymi uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele z Sowczyc.

- Zauważyliśmy potrzebę dokonania zmian i zaktywizowanie współmieszkańców – opowiada K.Małek, lider z Sowczyc. - Kiedy pojawiły się możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych uznałem, że nadszedł czas działania. Jestem przekonany, że z gronem zaangażowanych w sprawę mieszkańców można wiele zrobić.
- My z kolei ukierunkowaliśmy nasze działania na integrację mieszkańców - dodaje K.Kajda, liderka z Boroszowa. - Integrowaliśmy się przy wspólnym porządkowaniu parku. Zorganizowaliśmy spotkania i zabawy integracyjne zapraszając także byłych mieszkańców naszej miejscowości. Byliśmy na wycieczce w odległym Wrocławiu. Zinwentaryzowaliśmy stan naszego posiadania zgodnie z mottem „nasza wieś naszym bogactwem”. Rodzą się pomysły wykorzystania walorów naszej miejscowości do dalszej promocji. Na razie stawiamy na zabytkowy kościół, dęby będące pomnikami przyrody, czyste środowisko i przyjaznych ludzi. Hasłem promocyjnym będzie„Boroszów - stare dęby, widok orła, na kościele gontów czerń, zdrowa woda i powietrze propozycją naszą jest”.
W drugim dniu szkolenia przygotowano założenia do planu i programu odnowy wsi. Opracowano też krótkoterminowy program zadań do zrealizowania w najbliższym roku, uznając za najważniejsze: w Kucobach – terminowe zakończenie remontu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. W Sowczycach – wybudowanie boiska do siatkówki. W Świerczu – remont baraku weselnego. W Boroszowie – uporządkowanie parku i okolic pomników przyrody.
Tekst i zdjęcie Stanisław BANAŚKIEWICZ
Zmieniony ( 21.12.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2024 Boroszów :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.